Surrey Sussex Group VTTA

Competitions 2013

Please note that the Competitions pages are currently being updated.  Please email the if you spot any errors.

The following lists those riders who submitted a claim for the 2013 3 Distance and 4 Distance Competitions, and at the end is the list of Trophy Winners. Please e-mail webmaster e-mail if there are any errors or omissions.


3 Distance Competition

Gp
Posn
Name Club Age 25 Time 50 Time 100 Time ± Plus Mins
1 David Shepherd GS Stella 52 0:53:43 1:49:11 3:50:5 47 mins 44 sec
2 Matt Woods Eastbourne Rovers CC 42 0:52:15 1:52:30 4:2:29 37 mins 40 sec
3 Tom Glandfield Lewes Wanderers CC 40 0:54:54 1:55:10 4:4:12 31 mins 47 sec
4 Ian Bashford Old Portlians CC 57 0:56:41 2:2:2 4:45:22 28 mins 21 sec
5 Adrian Blacker Norwood Paragon CC 49 1:0:28 1:58:33 4:21:43 26 mins 20 sec
6 Alan Lloyd Lewes Wanderers CC 61 1:1:44 2:9:42 4:44:5 23 mins 29 sec
7 Peter Baker Lewes Wanderers CC 55 0:59:51 2:4:53 4:42:15 22 mins 55 sec
8 Peter Horsfield Redmon CC 63 1:5:39 2:18:14 5:6:37 11 mins 49 sec


4 Distance Competition

 

Gp
Posn
Name Club Age 25 Time 50 Time 100 Time 12 Hour ± Plus Mins
1 David Shepherd GS Stella 52 0:53:43 1:49:11 3:50:5 288.49 69 mins 37 sec
2 Tom Glandfield Lewes Wanderers CC 40 0:54:54 1:55:10 4:4:12 267.42 44 mins 56 sec
3 Alan Lloyd Lewes Wanderers CC 61 1:1:44 2:9:42 4:44:5 225.02 33 mins 11 sec


Trophies

 

Trophy Name Club ±Plus Team
Palmer Trophy (BAR) David Shepherd GS Stella 69 mins 37 secs
Jim Ballard Trophy (3 Distance BAR) David Shepherd GS Stella 47 mins 44 secs
Short Distance BAR Matthew Wood Eastbourne Rovers CC 53 mins 17 secs
Robin Buchan Memorial Cup Ray Dare Kingston Phoenix CC 21 mins 43 secs
Pound Hill Trophy Nick Dwyer Lewes Wanderers CC 14 mins 59 secs 32 mins 46 secs
Pound Hill Trophy Peter Baker Lewes Wanderers CC 9 mins 14 secs 32 mins 46 secs
Pound Hill Trophy Alan Lloyd Lewes Wanderers CC 8 mins 33 secs 32 mins 46 secs
Stan Harvey Memorial Trophy Matthew Woods Eastbourne Rovers C.C. 4 mins 15 secs
Wilf How Cup Matthew Woods Eastbourne Rovers C.C. 4 mins 15 secs 9 mins 18 secs
Wilf How Cup Stuart Medhurst Eastbourne Rovers C.C. 2 mins 33 secs 9 mins 18 secs
Wilf How Cup Geoff Smith Eastbourne Rovers C.C. 2 mins 30 secs 9 mins 18 secs
Aubrey Wenman Trophy Shaun Kennedy Bec CC 11 mins 49 secs
Aldershot Cup Nick Dwyer Lewes Wanderers CC 27 mins 32 secs
Mick Burgess Memorial 30 Mile Trophy Nick Dwyer Lewes Wanderers CC 15 mins 57 secs
100 Mile Group Championship Geoff Smith Eastbourne Rovers C.C. 49 mins 15 secs
100 Mile Group Team Tom Glandfield Lewes Wanderers CC 41 mins 55 secs 97 mins 46 secs
100 Mile Group Team Michael Turner Lewes Wanderers CC 29 mins 34 secs 97 mins 46 secs
100 Mile Group Team Alan Lloyd Lewes Wanderers CC 26 mins 17 secs 97 mins 46 secs
12 Hour Championship Michael Turner Lewes Wanderers CC 42 mins 59 secs