Surrey Sussex Group VTTA

Competitions 2014

Please note that the Competitions pages are currently being updated.  Please email the if you spot any errors.

The following lists those riders who submitted a claim for the 2014 3 Distance and 4 Distance Competitions, and at the end is the list of Trophy Winners. Please e-mail webmaster e-mail if there are any errors or omissions.


3 Distance Competition

Gp
Posn
Name Club Age 25 Time 50 Time 100 Time ± Plus Mins
1 Tom Glandfield Lewes Wanderers CC 41 0:51:43 1:45:43 3:51:49 61 mins 36 sec
2 Peter Baker Lewes Wanderers CC 56 0:57:7 2:1:26 4:25:59 41 mins 38 sec


4 Distance Competition

 

Gp
Posn
Name Club Age 25 Time 50 Time 100 Time 12 Hour ± Plus Mins
1 Tom Glandfield Lewes Wanderers CC 41 0:51:43 1:45:43 3:51:49 0 43 mins 32 sec
2 Mike O'Gorman Worthing Excelsior CC 62 0:57:10 1:54:44 4:26:52 0 40 mins 54 sec
3 Peter Baker Lewes Wanderers CC 56 0:57:7 2:1:26 4:25:59 0 32 mins 14 sec
4 Jackie Dodd Kingston Phoenix RC 52 1:7:13 2:18:46 4:56:17 0 20 mins 0 sec
5 Peter Horsfield Redmon CC 64 1:6:26 2:21:38 5:5:40 0 10 mins 45 sec


Trophies

 

Trophy Name Club ±Plus Team
Palmer Trophy (BAR) Tom Glandfield Lewes Wanderers CC 61 mins 36 secs
Ladies Best All Rounder Not Awarded
Jim Ballard Trophy (3 Distance BAR) Tom Glandfield Lewes Wanderers CC 43 mins 32 secs
Charles Robson Cup Jackie Dodd Kingston Phoenix CC 20 mins 0 secs
Short Distance BAR Tom Glandfield Lewes Wanderers CC 51 mins 40 secs
Robin Buchan Memorial Cup Matthew Woods Eastbourne Rovers CC 9 mins 13 secs
Pound Hill Trophy Tom Glandfield Lewes Wanderers CC 7 mins 44 secs 15 mins 39 secs
Pound Hill Trophy Peter Baker Lewes Wanderers CC 6 mins 20 secs 15 mins 39 secs
Pound Hill Trophy Oliver Tuckley Lewes Wanderers CC 1 mins 35 secs 15 mins 39 secs
Stan Harvey Memorial Trophy Ray Dare Kingston Phoenix CC 6 mins 19 secs
Wilf How Cup Matthew Woods Eastbourne Rovers CC 4 mins 53 secs 11 mins 15 secs
Wilf How Cup Geoff Smith Eastbourne Rovers CC 3 mins 22 secs 11 mins 15 secs
Wilf How Cup Peter Moon Eastbourne Rovers CC 3 mins 0 secs 11 mins 15 secs
Aubrey Wenman Trophy Ray Dare Kingston Phoenix CC 19 mins 26 secs
Aldershot Cup Dave Pollard In-Gear Quickvit Trainsharp RT 27 mins 20 secs
50 Mile Group Team Peter Baker Lewes Wanderers CC 21 mins 23 secs 58 mins 34 secs
50 Mile Group Team Tom Glandfield Lewes Wanderers CC 21 mins 5 secs 58 mins 34 secs
50 Mile Group Team Samuel Ramsey Lewes Wanderers CC 16 mins 6 secs 58 mins 34 secs
Mick Burgess Memorial 30 Mile Trophy Matthew Woods Eastbourne Rovers CC 12 mins 58 secs
30 Mile Group Team Tom Glandfield Lewes Wanderers CC 12 mins 21 secs 31 mins 53 secs
30 Mile Group Team Peter Baker Lewes Wanderers CC 10 mins 54 secs 31 mins 53 secs
30 Mile Group Team Dominic Lowden Lewes Wanderers CC 8 mins 38 secs 31 mins 53 secs
100 Mile Group Championship David Shepherd GS Stella 56 mins 11 secs
100 Mile Group Team Tom Glandfield Lewes Wanderers CC 51 mins 2 secs 111 mins 53 secs
100 Mile Group Team Peter Baker Lewes Wanderers CC 37 mins 22 secs 111 mins 53 secs
100 Mile Group Team Samuel Ramsey Lewes Wanderers CC 23 mins 29 secs 111 mins 53 secs
12 Hour Championship Peter Baker Lewes Wanderers CC 39.186 miles