Surrey Sussex Group VTTA

Competitions 2017

Please note that the Competitions pages are currently being updated.  Please email the if you spot any errors.

The following lists those riders who submitted a claim for the 2017 Short Distance, 3 Distance and 4 Distance Competitions, and at the end is the list of Trophy Winners.


Short Distance Competition

  Name Club Age 10 Mile Time
(1)
10 Mile Time
(2)
25 Mile Time
(1)
25 Mile Time
(2)
Plus

1. James Rix Crawley Wheelers 41 17:47 18:38 47:11 47:13 77 mins 19 secs
2. Mike O'Gorman Worthing Excelsior CC 65 21:52 21:55 54:43 57:27 63 mins 28 secs
3. Adrian Blacker Norwood Paragon CC 53 20:47 21:16 55:56 56:19 54 mins 50 secs
4. Peter Baker Lewes Wanderers CC 59 22:32 22:52 56:29 57:27 50 mins 50 secs
5. Ben Houston East Grinstead CC 40 20:42 21:04 55:24 55:26 46 mins 40 secs


3 Distance Competition

  Name Club Age 25 Mile Time 50 Mile Time 100 Mile Time Plus

1. David Shepherd GS Stella 56 52:51 1:48:15 3:44:36 53 mins 26 secs
2. Mike O'Gorman Worthing Excelsior CC 65 54:43 2:01:22 4:06:24 48 mins 44 secs
3. Adrian Blacker Norwood Paragon CC 53 55:56 1:56:43 4:08:47 37 mins 48 secs
4. Peter Baker Lewes Wanderers CC 59 56:29 2:02:06 4:21:40 36 mins 12 secs
5. Ben Houston East Grinstead CC 40 55:24 1:56:41 4:09:57 29 mins 5 secs
6. Peter Horsfield Redmon CC 66/67 1:06:09 2:18:02 5:05:30 16 mins 49 secs


4 Distance Competition

  Name Club Age 25 Mile Time 50 Mile Time 100 Mile Time 12 Hour Distance Plus

1. David Shepherd GS Stella 56 52:51 1:48:15 3:44:36 287.24 76 mins 16 secs
2. Peter Baker Lewes Wanderers CC 59 56:29 2:02:06 4:21:40 235.95 47 mins 46 secs
3. Peter Horsfield Redmon CC 66/67 1:06:09 2:18:02 5:05:30 213.50 26 mins 24 secs


Trophies

Trophy Name Club Individual Plus Team Plus

Stan Harvey Memorial Trophy Peter Tadros In-Gear Quickvit Trainsharp RT 5 mins 12 secs
Wilf How Cup Nick Dwyer Lewes Wanderers CC 5 mins 8 secs 11 mins 1 sec
Wilf How Cup Peter Baker Lewes Wanderers CC 3 mins 24 secs 11 mins 1 sec
Wilf How Cup Michael Valks Lewes Wanderers CC 2 mins 29 sces 11 mins 1 sec
Mick Burgess Memorial 30 Mile Trophy Peter Tadros In-Gear Quickvit Trainsharp RT 16 mins 27 secs
Aldershot Cup Tom Glandfield Lewes Wanderers CC 22 mins 42 secs
Aubrey Wenman Trophy Dave Pollard In-Gear Quickvit Trainsharp RT 14 mins 14 secs
Robin Buchan Memorial Cup Nick Dwyer Lewes Wanderers CC 14 mins 3 secs
Pound Hill Trophy Nick Dwyer Lewes Wanderers CC 14 mins 3 secs 19 mins 52 secs
Pound Hill Trophy Michael Valks Lewes Wanderers CC 5 mins 49 secs 19 mins 52 secs
Palmer Trophy (BAR) David Shepherd GS Stella 76 mins 16 secs
Jim Ballard Trophy (3 Distance BAR) David Shepherd GS Stella 53 mins 26 secs
Short Distance BAR James Rix Crawley Wheelers CC 77 mins 19 secs
Charles Robson Cup Rebecca Wilson Rye and District Whs 13 mins 57 secs